Krzysztof Białoń ma paraliż czterokończynowy i mimo że nie jest w stanie ruszyć nawet ręką, jest wziętym copywriterem. Do pracy potrzebuje komputera z internetem oraz specjalnych okularów, dzięki którym pisze. Łukasz Buczek i Nicole Saban poruszają się na wózku, ale również doskonale dają sobie radę w wirtualnej rzeczywistości. Jarosław Jaroszek od dziecka cierpi na rdzeniowy zanik mięśni i na co dzień tworzy strony internetowe. Ich historie są opisane w raporcie przygotowanym w ramach akcji „Cyfrowy Bohater” przez Fundację Digital Poland. Polpharma jest jednym z partnerów akcji.
Celem akcji „Cyfrowy Bohater” jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami na rynku pracy poprzez dostarczenie specjalistycznych szkoleń i sprzętu, który jest niezbędny do realizacji obowiązków służbowych. Jak wynika z danych GUS, współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym (tj. 18 – 59/64 lata) według badania GUS BAEL wyniósł w ubiegłym roku 28,8%. Sprzymierzeńcem aktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnością jest przede wszystkim szybki internet. To on jest podstawą każdej działalności zdalnej. W tym roku w ramach akcji „Cyfrowy Bohater”, dzięki współpracy z partnerami, udało się pomóc 4 podopiecznym fundacji „Leżę i pracuję”.
Raport jest dostępny na stronie Fundacji Digital Poland:
https://www.digitalpoland.org/publikacje
Polpharma pomaga
Polpharma od kilku lat aktywnie wspiera Fundację Digital Poland w ramach działalności na rzecz digitalizacji polskiego społeczeństwa. Jako partner akcji „Cyfrowy Bohater” pomaga wyrównywać szanse osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu na rynku pracy. Nie jest to pierwsza inicjatywa Grupy Polpharma na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W ubiegłym roku jej pracownicy wzięli udział w sesji warsztatowej #Ideathon, podczas której wraz z przedstawicielami innych firm wypracowywali konkretne rozwiązania mające na celu zmianę sytuacji OzN na polskim rynku pracy. Projekty na rzecz OzN realizowane były również w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego. Polpharma zainicjowała go w 2013 roku i od tego czasu każdego roku finansuje dwadzieścia najciekawszych projektów zgłoszonych przez pracowników. Dodatkowo warszawskie biuro firmy posiada certyfikat „Obiekt bez barier”. Z kolei kilka miesięcy temu Straż Pożarna Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim została nominowana do #GaszynChallenge. W ramach akcji należało zrobić dziesięć pompek lub przysiadów, nagrać wideo, w którym nominuje się do tego zadania kolejne instytucje, i wpłacić kwotę na leczenie jednego z podopiecznych Fundacji Siepomaga.