Strony deklarują gotowość do współpracy nad wdrażaniem koncepcji Fabryki Przyszłości, czyli cyfryzacji procesów przemysłowych w całym łańcuchu wartości produkcji leków, począwszy od laboratorium, poprzez planowanie i realizację cykli produkcyjnych, obsługę parku maszynowego i urządzeń, monitorowanie stanu i przewidywanie awarii, minimalizację przestojów, optymalizację procesów, kontrolę jakości i bezpieczeństwa, a także szkolenia i rozwój pracowników produkcji. Porozumienie przewiduje podjęcie przez Polpharmę działań wpisujących się w koncepcję Przemysłu 4.0. Wizja Microsoft Factory of the Future zakłada m.in. wykorzystanie takich technologii, jak Przemysłowy Internet Rzeczy, Automatyka Przemysłowa, Uczenie Maszynowe, Rozszerzona Rzeczywistość, Cyfrowy Bliźniak czy Blockchain do poprawy efektywności procesów biznesowych.
„Cyfryzacja jest istotnym elementem transformacji Grupy Polpharma. Z jednej strony pozwoli nam dostarczać wartościowe rozwiązania dla pacjentów, stanowiące połączenie farmaceutyków i nowych usług, z drugiej – umożliwi podniesienie elastyczności i zwinności biznesowej naszej organizacji. Technologie cyfrowe w procesie produkcji mają ogromny potencjał, ponieważ wpływają na efektywność wytwarzania, a co za tym idzie zwiększenie konkurencyjności Polpharmy jako największego producenta leków w Polsce” – Markus Sieger, Prezes Grupy Polpharma.
„Jesteśmy świadkami cyfrowej transformacji sektora opieki zdrowotnej, gdzie w centrum jest pacjent i jego potrzeby. Ta pozytywna zmiana jest możliwa, dzięki uwolnieniu potencjału danych przy zastosowaniu technologii przetwarzania w chmurze oraz sztucznej inteligencji. Łącząc siłę technologii Microsoft oraz innowacyjne rozwiązania naszych partnerów, wspieramy Grupę Polpharma w bardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz budowaniu nowych szans rynkowych w cyfrowych czasach” – podkreśla Mark Loughran, Dyrektor Generalny polskiego oddziału Microsoft.
Współpraca otwiera możliwość stworzenia centrów kompetencyjnych w obszarze zaawansowanej analityki dużych zbiorów danych, operacji predykcyjnych oraz usług kognitywnych. Zakłada również współpracę zespołu Polpharmy i Microsoft w obszarze analityki Big Data oraz sztucznej inteligencji.
Strony zamierzają również poszukiwać, testować i wdrażać cyfrowe rozwiązania w celu ciągłego doskonalenia i usprawniania całej organizacji Grupy Polpharma, jej procesów biznesowych, operacyjnych, jak i biurowych. Dotyczy to m.in. zastosowania technologii Robotic Process Automation.
„Już dziś koncentrujemy się na automatyzacji procesów, zastosowaniu robotyzacji w naszych zakładach, wsparciu organizacji dzięki zaawansowanej analityce danych. Jesteśmy na dobrej drodze, by stać się fabryką przyszłości. Nie zależy nam na posiadaniu gadżetów, ale użytecznych narzędzi, jak najbardziej dostosowanych do potrzeb naszego biznesu” – dodaje Markus Sieger.
Porozumienie przewiduje także podjęcie wspólnych działań na rzecz kreowania cyfrowego miejsca pracy przy wykorzystaniu Aplikacji i Usług Microsoft.