W środę 15 marca 2023 r. rozstrzygnięto 25. Ogólnopolski Konkurs Prac Magisterskich Wydziałów Farmaceutycznych organizowany przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne. Wzięli w nim dział absolwenci wydziałów farmaceutycznych uniwersytetów medycznych z całej Polski, którzy swoje prace obronili w 2021 r. Do konkursu zgłoszono 8 najlepszych prac magisterskich z uczelni medycznych z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Naukowa Fundacja Polpharmy od lat jest fundatorem nagród dla zwycięzców.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. dr hab. Krystyny Olczyk – członka zarządu Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w tajnym głosowaniu wybrała trzy najlepsze prace. Kierując się w ocenie kryteriami konkursowymi przyznano dwa pierwsze miejsca:
- dla mgr Joanny Borys z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za pracę „Ocena aktywności przeciwnowotworowej flawonoidów pozyskanych z pędów brzozy omszonej Betula pubescens Ehrh”
i
- dla mgr Jana Lazur z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie za pracę „zastosowanie immobilizowanych kultur in vitro Chlorella vulgaris w bioremediacji wybranych niesteroidowych leków przeciwzapalnych”.
- trzecie miejsce przyznano mgr Dominice Stencel ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach za pracę „Ocena aktywności przeciwnowotworowej tygecykliny – badania in vitro z wykorzystaniem komórek czerniaka melanotycznego”.
Wyróżnienia otrzymali:
Mgr Wiktoria Smyk za pracę „Ocena działania cytotoksycznego pochodnej (Met5)- enkefaliny wobec komórek nowotworu trzustki” z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku
Mgr Monika Androsiuk za pracę „Formulacja mukoadhezyjnej postaci leku – technologia wytwarzania i parametry aplikacyjne „ z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Mgr Dominika Agnieszka Kołodziej za pracę „Opracowanie procedury analitycznej służącej do oznaczania wybranych środków odurzających w materiale biologicznym” z Uniwersytetu Medycznego im. M. Kopernika w Bydgoszczy
Mgr Marta Grzebalska za pracę „Terapia monitorowania olaparybu w oparciu o osoczowe stężenie minimalne w stanie stacjonarnym u pacjentek z rakiem jajnika” z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Mgr Klaudia Beata Więcławik za pracę „Wpływ fulerenów jako nanotransporterów doksorubicyny na stężenie i aktywność dysmutazy ponadtlenkowej w komórkach MCF10A” z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich Laureatów.