Na podium Czempionów Narodowych za rok 2022 znaleźli się: PKN Orlen, KGHM Polska Miedź i Grupa Azoty. Tematem wiodącym tegorocznej edycji raportu Polityki Insight „Czempioni Narodowi. Edycja 2022” w naturalny sposób stało się bezpieczeństwo jako strategiczny zasób Polski – bezpieczeństwo energetyczne, militarne, żywnościowe, lekowe czy cyberbezpieczeństwo.
Polpharma została doceniona w rankingu Czempionów Narodowych jako przedsiębiorstwo, które buduje bezpieczeństwo lekowe kraju i wzmacnia potencjał produkcyjny poprzez inwestycje w badania i rozwój oraz rozbudowę zakładów produkcyjnych. To też zasługa skali produkcji oraz asortymentu leków, bowiem co ósme opakowanie leku sprzedawanego w polskich aptekach i co trzeci lek podawany w polskich szpitalach pochodzi z fabryk Polpharmy. Firma jest również jedynym producentem w Polsce wielu leków ratujących życie.
– Wojna w Ukrainie, napięta sytuacja na linii USA-Chiny, dozbrajanie się świata i rosnąca nieufność krajów wobec siebie nawzajem pokazują nam coraz dobitniej, jak powinny zyskiwać na znaczeniu bezpieczeństwo i stabilność Polski. Nasz raport potwierdza, że bezpieczeństwo w kluczowych dla Polski obszarach opiera się na wiodących rodzimych spółkach – powiedział Adam Czerniak, dyrektor ds. badań, główny ekonomista Polityki Insight, prezentując wyniki raportu.
W tegorocznym raporcie przebadanych zostało 126 polskich grup kapitałowych. Z tej grupy analitycy finalnie wybrali 42 przedsiębiorstwa o największym znaczeniu dla polskiej gospodarki.
Analitycy wskazali w raporcie również zwycięzców czterech kategorii, gdzie poza Polpharmą jako liderem w Innowacyjności, docenieni zostali: Gospodarka – KGHM Polska Miedź, Branża – KGHM Polska Miedź, Zagranica – Asseco Poland.
Polpharma znalazła się także na czwartym miejscu w podsumowaniu wszystkich pięciu edycji rankingu Czempionów Narodowych, tuż za: PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, Asseco Poland. Ranking jest częścią raportu „Czempioni Narodowi. Jak dbają o nasze bezpieczeństwo? Edycja 2022”:
https://www.politykainsight.pl/_resource/multimedium/20330807
DEBATA Z PRZEDSTAWICIELAMI KPRM I MINISTERSTWA ROZWOJU I TECHNOLOGII
Prezentacji wyników raportu towarzyszyła debata z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zatytułowana „Jak wspierać narodowych czempionów, aby wzmacniać bezpieczeństwo Polski?”, w której wziął udział Sebastian Szymanek, prezes zarządu Polpharmy, wraz z przedstawicielami innych strategicznych sektorów: żywnościowego (Mlekovita, Grupa Azoty) i cyberbezpieczeństwa (ComCERT z Grupy Asseco). Kancelarię Prezesa Rady Ministrów reprezentował podsekretarz stanu Paweł Lewandowski, Ministerstwo Rozwoju i Technologii sekretarz stanu Olga Semeniuk-Patkowska.
W trakcie ponadgodzinnej debaty rozmawiano m.in. dlaczego bezpieczeństwo lekowe (zdrowotne) jest tak ważne i na kim spoczywa odpowiedzialność za jego budowanie.
– Bezpieczeństwo lekowe rozumiem jako sytuację, w której pacjent znajdzie w aptece przepisany przez lekarza lek, i analogicznie pacjent w szpitalu otrzyma wszystkie leki niezbędne do ratowania jego zdrowia i życia. I to zadanie, zapewnienia ochrony zdrowia i bezpieczeństwa lekowego, spoczywa na Rządzie, który odpowiada za ekosystem legislacyjny, my chętnie włączymy się we wszelkie przedsięwzięcia, które to bezpieczeństwo zapewni – tłumaczył Sebastian Szymanek, prezes zarządu Polpharmy.
Pamiętajmy, że spada udział produkcji leków tak w kraju, jak i całej Europie. Niemal w stu procentach jesteśmy uzależnieni od importu substancji czynnych do produkcji leków (tzw. API) z Azji.
– Nie możemy już dłużej wierzyć w globalizację. Pandemia to zweryfikowała i pokazała, jak upada mit, że w każdej chwili można dowolny lek sprowadzić zza granicy. Wiemy doskonale, co zrobić – zwiększyć produkcję leków i API w Polsce. Czekamy na strategię Rządu, w której będą określone cele i sposoby pomiaru uniezależniania się od importu krytycznych leków – dodał prezes Polpharmy.