POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, co roku powoduje śmierć około 15 000¹ Polaków, a według szacunków WHO do 2030 roku stanie się trzecią wiodącą przyczyną śmierci na świecie. Niestety, wielu pacjentów nie wie, że cierpi na tę chorobę, gdyż długo nie daje ona objawów, a do jej zdiagnozowania konieczne jest wykonanie spirometrii. To proste badanie, ale wykonuje się je zbyt rzadko, a dostęp do niego bywa utrudniony.
Jednym z kluczowych elementów Narodowego Programu Wykrywania POChP jest udostępnienie lekarzom pierwszego kontaktu 400 nowoczesnych, przenośnych urządzeń do spirometrii AioCare. W ramach Programu przeprowadzane są także liczne badania przesiewowe w całej Polsce, udostępniane materiały edukacyjne dla pacjentów, angażowane są media. Jest to możliwe właśnie dzięki współpracy Polpharmy z polskim medycznym startupem HealthUp.
„Modelowa współpraca Polpharmy i HealthUp w ramach Narodowego Programu Wykrywania POChP to praktyczny sposób na wdrożenie innowacyjnego urządzenia oraz na poprawę dostępu do badań spirometrycznych w Polsce” – mówi Dorota Bojańczyk, Marketing HCP z Polpharmy.
W ramach partnerstwa z HealtUp został już przeprowadzony pilotaż, w ramach którego lekarze POZ wykonali w całej Polsce ponad 360 badań przy pomocy spirometru AioCare. Pilotaż potwierdził duże zapotrzebowanie na tego typu urządzenie wśród lekarzy.
AioCare (dawniej MySpiroo)
to najwyższej jakości urządzenie medyczne, pozwalające na diagnozę zaburzeń funkcjonowania układu oddechowego, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Mobilny spirometr jest połączony z łatwymi w obsłudze aplikacjami (dla lekarza i pacjenta), oraz panelem analitycznym i algorytmami, które pozwalają na pogłębione analizy wyników badania i na bieżąco monitorowanych parametrów stanu zdrowia. Atutami rozwiązania są również ergonomia i design, czyniące AioCare urządzeniem przyjaznym pacjentowi i łatwo dostępnym. System AioCare umożliwia także pomiar tętna, a czujniki środowiskowe sprawdzają automatycznie ciśnienie, temperaturę i wilgotność otoczenia. To dane, które dziś wpisywane są do spirometrów ręcznie.
HealthUp (producent AioCare)
został założony w roku 2014 przez lekarza Łukasza Kołtowskiego, pasjonata mHealth oraz Piotra Bajtałę, entuzjastę nowych technologii, design directora. Spółka w roku 2015 zdobył inwestycję kapitałową od Joint Polish Investment Fund na działania z zakresu badań i rozwoju nad innowacyjnym mobilnym spirometrem. Obecnie wchodzi w fazę komercjalizacji rozwiązania i ekspansji globalnej.
¹ www.naukawpolsce.pap.pl – stan na 21.12.2017POChP