Kampania „Leki do Apteki” ruszyła 1 sierpnia 2024 r. i jest pierwszą akcją, która jednoczy pacjentów, farmaceutów i producentów farmaceutycznych wokół wspólnego, społecznie ważnego celu, jakim jest prawidłowa utylizacja leków.
Niezużyte /przeterminowane leki to szczególny rodzaj odpadu, ponieważ zawarte w nich substancje, jeśli nie zostaną odpowiednio zutylizowane, mogą być potencjalnie szkodliwe dla środowiska, a w konsekwencji również dla ludzi.
POLACY WYRZUCAJĄ LEKI
Według najnowszego raportu „Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania”, przygotowanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, ok. 60% Polaków wyrzuca leki do zwykłego śmietnika na odpady zmieszane. Natomiast ok. 28% z nas spłukuje je w domowej toalecie. To nie jest właściwy sposób postępowania – przeterminowane lub niezużyte leki powinny trafić do specjalnych pojemników w aptekach.
W sprawnym radzeniu sobie z utylizacją leków przoduje Szwecja, gdzie już przed ponad dekadą nawet 75% leków trafiało do aptecznych punktów zbiórki, podobnie statystyki wyglądają w Finlandii. Za krajami północy plasuje się Portugalia i Holandia. Polska okupuje sam dół tabeli.
Z raportu dowiemy się także:
- Czego nie robić z przeterminowanymi lekami?
- Czego nie wyrzucać do pojemników na przeterminowane leki?
- Jak prawidłowo przygotować farmaceutyki do utylizacji (wyjmij blistry, ampułki, czy syropy z oryginalnego opakowania, nie wylewaj resztek syropów do konfiskatora, nie wyciskaj tabletek z blistrów).
Cały raport jest dostępny pod adresem: Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania. Raport 2024.pdf
Więcej informacji o kampanii można znaleźć na www.lekidoapteki.pl
Jednoczymy siły, by realnie wpłynąć na poprawę alarmujących danych dotyczących utylizacji farmaceutyków, zagwarantować bezpieczeństwo pacjentów, personelu apteki i środowiska naturalnego – mówi Paweł Bernat, dyrektor Obszaru Komunikacji i Public Affairs w Grupie NEUCA.
Jako odpowiedzialny producent leków chcemy ograniczać ich wpływ na środowisko w całym łańcuchu wartości. Dlatego z radością włączamy się we wspólną akcję, aby podnosić świadomość pacjentów i konsumentów w zakresie bezpiecznego postępowania z niewykorzystanymi farmaceutykami – podkreśla Magdalena Rzeszotalska, szefowa Działu Komunikacji Korporacyjnej i CSR/ESG w Polpharmie.
O KAMPANII
Kampania będzie prowadzona do końca roku, w kilku etapach. W kolejnych etapach kampanii dołączą inne firmy farmaceutyczne: Adamed, Teva i ZENTIVA.