W tym roku w ramach akcji będzie można wykonać następujące bezpłatne, specjalistyczne badania i konsultacje:
- Profil lipidowy – badanie: trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji cholesterolu zawierających odpowiednio LDL i HDL,
- EKG i ciśnienie tętnicze,
- INR i czas PT – badanie wykrywające zaburzenia w krzepnięciu krwi,
- Hemoglobina glikowana – badanie oceniające średnie stężenie glukozy we krwi w okresie ostatnich 3 miesięcy.
Ideą akcji profilaktyki prozdrowotnej Strefa na Zdrowie Polpharmy jest ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom w wieku powyżej 40 r. ż. Program prowadzony jest już dziewięć lat. W tym czasie udało się przebadać ponad 20 000 mieszkańców ponad 100 miast w Polsce.
„Dobór badań i konsultacji nie jest przypadkowy. Do tej pory były to specjalizacje, do których najdłużej oczekuje się na wizytę, stąd przez wiele lat prowadziliśmy badania endokrynologiczne, okulistyczne, kardiologiczne i pulmonologiczne. W tym roku sytuację odmieniła pandemia i zgodnie z ekspertami uznaliśmy, że profil badań kardiologiczno-diabetologicznych jest najbardziej pożądanym dla polskich pacjentów – dodaje Marta Gawrylik, koordynator akcji Strefa na Zdrowie Polpharmy.
Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca typu 2 to jedne z najistotniejszych czynników prowadzące do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i udaru mózgu. Biorąc pod uwagę, że wczesna interwencja lecznicza pozwala na spowolnienie rozwoju i zmniejszenia częstości występowania zawałów serca i udarów mózgu. Dlatego też, bardzo ważna jest profilaktyka, czyli wczesne wykrywanie wysokich wartości ciśnienia tętniczego, cholesterolu i glukozy oraz wdrażanie odpowiedniego postępowania. Już od dawna bowiem wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. – mówi dr hab. n. med Piotr Dobrowolski.
Dlatego też program Strefa na Zdrowie Polpharmy ma na celu zapewnienie pacjentom dostępu do tych specjalizacji i badań, do których dostęp na co dzień jest utrudniony. Na zainteresowanych czekać będą specjaliści, którzy przeprowadzą wywiad, sprawdzą stan zdrowia oraz podpowiedzą, jak o nie dbać. Każdy pacjent oprócz badania otrzyma fachową poradę lekarza specjalisty oraz ewentualne wskazania do dalszego leczenia.
Aby skorzystać z badań i porady specjalisty nie jest wymagane skierowanie. Zapisy telefoniczne pn-sb, w godzinach 16.00-20.00 pod numerem: +48 662 378 062
Terminarz akcji:
Starogard Gdański – 8 sierpnia
Pabianice – 21 sierpnia
Nowa Dęba – 29 sierpnia
Sieradz – 5 września
Leszno – 11 września
Ełk – 19 września
Wałbrzych – 25 września
Nowy Sącz – 2 października