Raport prezentuje wyniki badań dotyczących nastawienia Polaków do technologii w różnych obszarach życia, takich jak: klimat i środowisko, infrastruktura, gospodarka, a także zdrowie.
Odpowiada m.in. na pytania: jakie są strategiczne wyzwania, przed którymi stoi Polska? Czy Polacy wiedzą, że technologia może pomóc? Jak Polacy postrzegają technologie? Ilu z nas zdecydowałoby się skorzystać ze szczepionki na COVID-19, poddać operacji wykonanej przez robota, a ilu wsiadłoby do autonomicznego busa bez kierowcy? Czy jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na cyfrową rewolucję?
Polacy otwarci na technologie w medycynie
Niemal wszyscy respondenci (92%) uznają, że medycyna jest obszarem, w którym powinno się korzystać z nowych technologii. Dodatkowo, aż 74% osób powyżej 65. roku życia z chęcią skorzystałoby ze specjalnych opasek monitorujących stan zdrowia i przesyłających automatycznie informacje do lekarza.
Jednak Polacy widzą również obszary do poprawy. 80% ankietowanych uważa, że coraz dłużej czeka się na wizytę u lekarza lub zabieg w szpitalu Młodzi ludzie narzekają także na brak dostępu do nowoczesnych terapii (80% w grupie 25 – 34 lat).
Co ciekawe, 65% badanych chciałoby skorzystać ze szczepionek przeciwko nowym wirusom, np. SARS-CoV-2. Otwarte na ich zastosowanie są zdecydowanie bardziej osoby w grupie 65+ (72%) niż w wieku od 25 do 34 lat (58%). Zarówno kobiety (74%), jak i mężczyźni (76%) zgodziliby się udostępnić instytucjom naukowym anonimowe wyniki badań medycznych w celu stworzenia nowych metod leczenia wybranych chorób.
„Rok 2020 pozostanie w historii rokiem globalnej pandemii wirusa SARS-CoV-2, która przyniosła niespotykany od wielu dziesięcioleci kryzys zdrowotny, wpływając również na inne dziedziny życia. Dostępność technologii cyfrowych pozwoliła złagodzić negatywne skutki pandemii zarówno w kontekście społecznym, jak i gospodarczym, zapewniając kontynuację działania istotnych dla społeczeństwa obszarów i funkcji. Raport potwierdza wysokie miejsce wyzwań opieki zdrowotnej w świadomości Polaków, ale także oczekiwań szybszego wdrażania nowoczesnych technologii w ochronie zdrowia.” – powiedział we wstępie do rozdziału Zdrowie Markus Sieger, prezes Grupy Polpharma, Członek Rady Fundacji Digital Poland.
Więcej informacji na temat raportu
Pełen raport „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?” jest dostępny do pobrania pod adresem: https://www.digitalpoland.org/publikacje