Wyróżnienie tegorocznemu Laureatowi – prof. dr hab. n. med. Jackowi Musiałowi – w czasie XXII Krajowej Konferencji Szkoleniowej Towarzystwa Internistów Polskich, wręczyła Daniela Piotrowska, dyrektorka Naukowej Fundacji Polpharmy. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że mecenat nad Nagrodą im. Prof. Franciszka Kokota stanowi potwierdzenie tego, jak ważne dla Fundacji jest dobro pacjenta, dla którego niezbędnym ogniwem w procesie zdrowienia jest środowisko naukowe. Przypomniała również, że Naukowa Fundacja Polpharmy od ponad 20 lat finansuje badania naukowe z dziedziny medycyny i farmacji. Od momentu jej powołania, przeznaczyła na cele statutowe już prawie 30 mln zł, dzięki którym m.in. liczne zespoły badawcze mogą kontynuować i rozwijać badania naukowe.
Dorobek prof. Jacka Musiała
Profesor Jacek Musiał, wychowanek prof. Andrzeja Szczeklika, pracujący przez ponad 40 lat w Klinice Alergologii i Immunologii Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika
w Krakowie, a następnie w II Katedrze Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą kierował od 2008 do 2018 roku, jest wybitnym badaczem mechanizmów autoimmunologicznych w różnych chorobach związanych ze zwiększonym ryzykiem incydentów zakrzepowo-zatorowych, a w szczególności zespołu antyfosfolipidowego. Niewątpliwie prof. Musiał jest najwybitniejszym znawcą zespołu antyfosfolipidowego w Polsce, który bada od 30 lat. Prof. Musiał stworzył wiodący polski ośrodek badań nad zespołem antyfosfolipidowym ściśle współpracujący z zagranicznymi ośrodkami, co skutkowało jego udziałem w przygotowywaniu zaleceń dotyczących diagnostyki tej choroby, w tym najnowszych z 2021 r. Badania zespołu prof. Musiała były jednymi z pierwszych na świecie wskazujących na ograniczenia samej oceny obecności przeciwciał antyfosfolipidowych, zwłaszcza klasy IgM, jako kryterium diagnostycznego zespołu antyfosfolipidowego. Prof. Musiał wykazał korzyści z opracowywania własnych punktów odcięcia dla „dodatnich” przeciwciał antyfosfolipidowych w danym laboratorium, co stało się standardem w wiodących ośrodkach. Zespól prof. Musiała udokumentował zwiększone ryzyko niemego klinicznie nadciśnienia płucnego u chorych z toczniem rumieniowatym układowym i zespołem antyfosfolipidowym, a także zidentyfikował czynniki ryzyka niedokrwiennego incydentów mózgowych u chorych z zespołem antyfosfolipidowym.