Historia Polpharmy

89 lat temu, obywatel Wolnego Miasta Gdańska, Kurt Boskamp, na terenie dawnej fabryki maszyn rolniczych w Starogardzie Gdańskim założył Polską Fabrykę Chemiczno-Farmaceutyczną "Polpharma".
Od tego czasu rozpoczęła się nasza wieloletnia praca na rzecz pacjentów. Obecnie Polpharma jest
liderem polskiego rynku farmaceutycznego, jedną z największych firm generycznych na świecie i nadal dynamicznie się rozwija, po to, aby pacjenci mogli jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie i długie życie.

2024

Polpharma otwiera specjalistyczne centrum badawczo-rozwojowe i produkcyjne wysoce aktywnych substancji czynnych (HP API)
w Starogardzie Gdańskim. Ośrodek
ten umożliwi produkcję kluczowych
substancji stosowanych w leczeniu chorób onkologicznych, stwardnienia rozsianego
i rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Polpharma staje się jednym z liderów w produkcji HP API na całym świecie.

2024

W sierpniu 2024 r. do Polpharmy w Polsce dołączył Ziołolek – Polpharma stała się większościowym udziałowcem tej spółki. Ziołolek to firma produkująca leki OTC,
wyroby medyczne, suplementy diety
i kosmetyki, w tym emolienty do pielęgnacji dzieci i niemowląt. Dzięki tej transakcji Polpharma rozszerzy swoje portfolio o doskonałej jakości produkty dermatologiczne, które uzupełnią naszą ofertę dla pacjentów.

2023

Początek oddolnej inicjatywy #RóżniRazem założonej przez grupę Pracowniczek Polpharmy. Celem projektu jest wsparcie
i pomoc każdej osoba w tym, aby czuła się dobrze w swoim miejscu pracy. Obecnie idea
ta skupia się w 3 obszarach: #RazemDlaKobiet, #RazemDlaPokoleń i #RazemDlaRodziców.

2023

Rozruch farmy fotowoltaicznej w Starogardzie Gdańskim i produkcja zielonej energii z OZE
na potrzeby zakładu produkcyjnego. Realizacja tego projektu przyczynia się do redukcji śladu węglowego i stanowi ważny element przyjętej przez ZF Polpharma S.A. transformacji energetycznej. Instalacja składa się z 24 rzędów konstrukcji o masie stali 82 tys. kg, które zostały podzielone na 180 stołów zabudowanych na powierzchni 25 000 metrów kwadratowych.

2023

W ramach strategii rozwoju Jednostki Biznesowej API wybudowano Laboratorium KiloLab – laboratorium rozwojowo-produkcyjne substancji czynnych. Dzięki najnowszym technologiom procesy te
mogą być prowadzone do (-80)°C w skali laboratoryjnej i pilotażowej. Projekt ten
jest kolejną inwestycją, zwiększającą konkurencyjność i możliwości produkcyjno-rozwojowe JB API. Poza tym umożliwia produkcję, w której kontakt operatora
z substancjami o podwyższonej aktywności został bardzo ograniczony.

2023

Połączenie innowacyjno -wdrożeniowego przedsiębiorstwa Ipochem z o.o. z Polfą Warszawa S.A. Ipochem specjalizuje się
w produkcji substancji czynnych, które
trafiają obecnie do kilkudziesięciu firm farmaceutycznych na całym świecie. Dodatkowo prócz API wytwarza półprodukty do dalszej syntezy znajdujące nabywców m.in. w Japonii, Niemczech i Włoszech.

2022

Polpharma partnerem start-up’u biofarmaceutycznego Pikralida. Jest to biofarmaceutyczny start-up specjalizujący
się w realizacji projektów B+R obejmujących rozwiązania terapeutyczne wykorzystujące innowacyjne substancje drobnocząsteczkowe, innowacyjne formulacje leków złożonych, jak też nowoczesne systemy dostarczania leków.

2022

Inauguracja projektu wdrożenia w Polsce technologii RNA pod hasłem „Limitless future of RNA therapeutics ” w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Projekt badawczy realizowany jest w ramach grantu przyznanego przez Agencję Badań Medycznych dla konsorcjum ICHB PAN oraz Polfy Warszawa, będącej częścią Polpharmy.

2022

Uruchomienie drugiej części Centrum Dystrybucyjnego Polpharma w miejscowości Błonie. Obecnie na tej lokalizacji znajduje się magazyn i hurtownia farmaceutyczna o łącznej powierzchni niemal 20 tyś. mkw. i ponad 35 tys. miejsc paletowych.

2022

Z dniem 1 listopada 2022 r. Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. w drodze zakupu akcji stały się wyłącznym akcjonariuszem Lubelskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A. (Polfa Lublin).

2021

20-lecie Fundacji Naukowej Fundacji Polpharmy, której misja wyrażana się hasłem: Pomagamy Ludziom Nauki. Fundacja jest organizacją, która realnie wspiera naukowców. W latach 2001-2021 w ramach konkursów organizowanych przez Fundację, zostało zgłoszonych 687 projektów prac badawczych, przyznano granty 78 zespołom, powstało już kilkanaście zgłoszeń patentowych. Wyniki
wielu z prac publikowane są w ważnych zagranicznych czasopismach naukowych.
W tym czasie wartość środków przekazanych na działalność Naukowej Fundacji Polpharmy wyniosła blisko 27 mln. zł.

2021

Nowy etap obecności Polpharmy w Internecie. Początek zaawansowanego
i spersonalizowanego serwisu interaktywnego PolpharmaDlaCiebie, w którym lekarze
i przedstawiciele mogą znaleźć uporządkowane informacje na temat wszystkich dostępnych aktywności digitalowych Polpharmy. Serwis podzielony jest na 5 stref tematycznych: wiedza, rozrywka, polpharma.tv, materiały
dla pacjenta i aktualności.

2020

Zakończenie transferu procesu produkcyjnego leków w ampułkach szklanych z Polfy Warszawa do Zakładów Farmaceutycznych
w Starogardzie Gdańskim z jednoczesnym zwiększeniem zdolności produkcyjnej do 80 mln. ampułek rocznie – co stanowi podwojenie dotychczasowych zdolności wytwórczych
w Starogardzie Gdańskim.

2020

Współudział Polpharmy w stworzeniu pierwszego polskiego testu na SARS-CoV-2.

Dzięki współpracy naukowców PAN oraz polskich firm, w tym Polpharmy, na rynek trafił pierwszy polski test genetyczny MediPAN-2G+ FAST COVID. Jest najszybszym wśród obecnie stosowanych, bardzo czuły i stworzony
w Polsce.

2020

Weryfikacja w zakresie zrównoważonych zakupów. Jako pierwsza firma w Polsce zakończyliśmy proces weryfikacji potwierdzający zgodność naszego systemu zakupów z normą ISO 20400 Zrównoważone zamówienia.

2020

Inauguracja wewnętrznego pracowniczego programu LEONARDO. Leonardo to platforma społecznościowa i edukacyjna w jednym.
Służy do zbierania wszystkich pomysłów pracowniczych w ustrukturyzowany sposób oraz umożliwia śledzenie ich całego proces ewaluacji od momentu zgłoszenia idei aż do momentu ewentualnego wdrożenia.

2020

Otwarcie nowego obiektu produkcyjnego Polpharmy w zakładzie w Sieradzu. Inwestycja składa się z obiektu do produkcji niesterylnych form płynnych (syropy, zawiesiny, roztwory), magazynu materiałów opakowaniowych
i surowców oraz nowoczesnego laboratorium R&D do prowadzenia prac rozwojowych dla zaawansowanych technologicznie leków wziewnych.

2020

Pierwsza seria komercyjna leku wyprodukowanego w nowym oddziale produkcyjnym Medany, należącej do Grupy Polpharma, została zwolniona do obrotu.
W ten sposób firma zakończyła 4-letni okres inwestycji, która objęła swoim zakresem nowy obiekt do produkcji niesterylnych form płynnych, nowy magazyn materiałów opakowaniowych i surowców oraz nowe laboratorium R&D, w którym prowadzone
są trudne projekty rozwojowe w dziedzinie leków wziewnych.

Nowy zakład produkcyjny

2019

Zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej „Polpharma” S.A. nastąpił proces Oddziału Biotechnologii z Zakładów Farmaceutycznych „Polpharma” S.A. W jego wyniku Polpharma Biologics stała się niezależnym podmiotem prawnym.

2018

Polpharma zajęła pierwsze miejsce w XII Rankingu Odpowiedzialnych Firm – najważniejszym zestawieniu liderów odpowiedzialności społecznej
i zrównoważonego rozwoju w Polsce.
Po raz pierwszy w historii rankingu pozycję lidera zdobyła polska firma. Polpharma uzyskała maksymalną możliwą liczbę punktów. Firma powtórzyła ten sukces w 2019 roku.

Logo Rankingu Odpowiedzialnych firm

2016

Rozpoczęcie nowej inwestycji w Sieradzu. Budowa nowego Zakładu Płynów Niesterylnych, czyli zwiększenie możliwości wytwarzania obecnych leków jak również umożliwienie wprowadzenia kolejnych produktów pochodzących z portfolio zarówno firmy Medana Pharma S.A. jak i innych spółek Grupy Polpharma.

Zakład w Sieradzu

2015

Rozpoczęcie budowy nowego zakładu produkcji leków biologicznych dla klientów zewnątrznych w Duchnicach.

Budynek zakładu w duchnicach

2015

Polpharma świętuje 80-lecie istnienia.
Z tej okazji organizuje sztafetę Polrun.

Uczestnicy zawodów na bieżni

2014

Polpharma opublikowała pierwszy raport społeczny wydany  według wytycznych
Global Reporting Initiative (GRI).

Okładka Polpharma Raport społeczny 2011-2013

2013

Powołane zostaje przedstawicielstwo
w Wietnamie.

Flaga Wietnamu

2013

Spółka Sanfarm działająca w Tarnobrzeskiej Strefie Ekonomicznej stała się częścią Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA.
W wyniku połączenia obu spółek powołano Oddział Produkcyjny Polpharmy w Nowej Dębie, który będzie realizował zadania w zakresie produkcji farmaceutycznej, zarówno dla firm należących do Grupy Polpharma,
jak też podmiotów zewnętrznych.

Budynek Oddział Produkcyjny w Nowej Dębie

2012

Polpharma nabyła większościowy pakiet akcji Polfy Warszawa S.A.

Logo Polfa Warszawa S.A

2012

Otwarto pierwsze pracownie centrum biotechnologii w Gdańskim Parku
Naukowo-Technologicznym.

Budynki pracowni centrum biotechnologii w Gdańsku

2012

Powstają dwa nowe przedstawicielstwa
– w Bułgarii i Czechach.

Flaga Bułgarii

2011

Do Grupy Polpharma wszedł największy producent leków w Kazachstanie – spółka Chimpharm (Santo).

Logo Santo

2010

Polpharma przejęła od firmy Bioton
portfel antybiotyków i oddział produkcyjny
w Duchnicach.

Budynek Oddziału produkcyjnego w Duchnicach

2009

Polpharma z sukcesem przechodzi inspekcję amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA). Dzięki temu substancje farmaceutyczne produkowane przez firmę mogą być sprzedawane na wysoko rozwiniętym
rynku USA.

Logo FDA

2009

Powstają 2 nowe przedstawicielstwa
– w Azerbejdżanie i Uzbekistanie.

2007

Polpharma otrzymuje certyfikaty ISO 14001
w dziedzinie ochrony środowiska oraz OHSAS 18001 w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

2007

Firma otwiera samodzielne przedstawicielstwo na Białorusi. Wcześniej ten kraj był obsługiwany przez przedstawicielstwo
na Litwie. Powstaje przedstawicielstwo
w Kazachstanie.

2005

Polpharma oddaje do eksploatacji nowe centrum szkoleniowo-administracyjne
w Starogardzie Gdańskim, co znacznie
poszerza możliwości firmy w zakresie organizacji szkoleń oraz spotkań
dla klientów i gości.

Centrum szkoleniowo-administracyjne w Starogardzie Gdańskim

2005

Firma rozpoczyna produkcję w nowym budynku ampułkarni. Roczne zdolności produkcyjne obiektu wynoszą do 50 mln ampułek szklanych. Obiekt został zaprojektowany i wykonany zgodnie
z wymaganiami cGMP dla produkcji sterylnej.

2004

Firma otwiera kolejny nowy obiekt – Centrum Logistyczne. Budynek spełnia wymogi Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Good Distribution Practice – GDP) w zakresie magazynowania produktów farmaceutycznych.

Centrum Logistyczne

2004

Polpharma kończy budowę i oddaje do eksploatacji nowoczesny budynek Centrum Badawczo-Rozwojowego i Laboratorium Kontroli Jakości. Obiekt spełnia wymogi Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (Good Laboratory Practice – GLP). Jest to jeden z największych ośrodków tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Budynek Centrum Badawczo-Rozwojowego i Laboratorium Kontroli Jakości

2003

Firma wdraża spójną i nowoczesną identyfikację wizualną dla opakowań leków
na receptę.

Opakowania leków na receptę

2002

Rozpoczyna się Ogólnopolski Program Prewencji Choroby Wieńcowej Polscreen.
Jest to największe badanie populacyjne na świecie, opracowane przez Komisję Profilaktyki Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
i realizowane z grantu naukowego Polpharmy
w latach 2002-2005.

2001

Powstaje Biuro Handlowe w Warszawie
z dynamiczną i nowoczesną strukturą marketingu i sprzedaży. Biuro ma swą siedzibę przy ul. Sapieżyńskiej. Obecna siedziba firmy znajduje się przy ulicy Bobrowieckiej 6.

Siedziba Polpharmy z 2001 roku

2001

Polpharma zakłada Fundację na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji
i Medycyny, która corocznie ogłasza konkurs
na najlepsze projekty badawcze. Obecnie
jest to Naukowa Fundacja Polpharmy.

Logo Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny

2001

Firma otwiera przedstawicielstwo w Moskwie obsługujące Federację Rosyjską oraz Republiki Azjatyckie byłego Związku Radzieckiego. Powołuje również przedstawicielstwo na Ukrainie.

2000

20 lipca zaczyna się nowy rozdział w historii Polpharmy. Firma zostaje sprywatyzowana

w oparciu o całkowicie polski kapitał. Większość akcji Spółki staje się własnością konsorcjum Spectra Management i Prokom Investments. Jest to początek restrukturyzacji, głębokich przemian i znaczących inwestycji
w rozwój firmy.

Osoby przy stole podpisujące dokument prywatyzacji

2000

Na Litwie powstaje pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo Polpharmy.

1998

Polpharma rozpoczyna budowę nowego budynku do produkcji stałych form leków. Obiekt, który powstaje w wyniku prac międzynarodowej ekipy, to jedna
z najnowocześniejszych fabryk farmaceutycznych w Europie.

Budynek do produkcji stałych form leków

1995

Firma rozpoczyna działalność jako Jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa
i powraca do historycznej nazwy „Polpharma”.

logo zakładów w Starogardzie Gdańskim z 1995 roku

1980

Firma zatrudnia ponad 3000 pracowników. Eksport substancji farmaceutycznych i leków stanowi ok. 50% sprzedaży firmy. Produkty starogardzkiej „Polfy” trafiają do 60 krajów na wszystkich kontynentach.

Starogardzka Polfa

1970

Firma rozwija i unowocześnia swoją infrastrukturę.

Zdjęcie samolotu transportującego substancje farmaceutyczne

1960

Rozwija się produkcja substancji, a w ślad za tym produkcja form gotowych: tabletek i leków ampułkowanych.

Kobieta pracująca przy maszynie

1960

Intensywnie rozwija się Zakładowe Laboratorium Badawcze (ZLB).

Zakładowe Laboratorium Badawcze

1959

Przedsiębiorstwo wchodzi w skład Zjednoczenia Przemysłu Farmaceutycznego „Polfa”.

Budynki

1951

Fabryka zmienia nazwę na „Starogardzkie Zakłady Farmaceutyczne”.

Fabryka Starogardzkich Zakładów Farmaceutycznych

1951

Firma uruchamia produkcję sulfatiazolu – poszukiwanego w lecznictwie leku działającego bakteriostatycznie.

Produkcja sulfatiazolu

1945

Polpharma zostaje znacjonalizowana. Na czele zakładu stają dwaj chemicy – Zygmunt Gmaj
i Jerzy Sumczyński.

Zygmunt Gmaj i Jerzy Sumczyński w fabryce

1935

W Starogardzie Gdańskim powstaje Polska Fabryka Chemiczno-Farmaceutyczna „Polpharma”.

Polska Fabryka Chemiczno-Farmaceutyczna

Nagrody

Statuetka Organizatora Bezpiecznej pracy
Logo Grand Prix Farmacji
Statuetka
Superbrands Polska 2018 logo
Statuetka sukces roku w ochronie zdrowia
Statuetka
Wszystkie nagrody i wyróżnienia

Przeczytaj także

Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów na naszej stronie
jedna dłoń na drugiej

Nasze wartości

Łączące nas wartości są drogowskazem postępowania w codziennej pracy i w kontaktach ze współpracownikami i partnerami biznesowymi. Pokazują, kim jesteśmy i czym kierujemy się we wszystkich naszych działaniach.
czytaj więcej
Stetoskop na stole

Etyka i Compliance

Program Etyczny Grupy Polpharma to efekt dyskusji o celach, motywach i o tym „czym i po co jesteśmy”. Założeniem Programu Etycznego jest utrzymanie wysokich standardów w codziennej pracy, zarówno wśród kolegów z firmy, jak i partnerów zewnętrznych. System zgłaszania naruszeń zaprojektowany z uwzględnieniem założeń normy ISO 37002 (Zarządzanie systemami zgłaszania nieprawidłowości – wytyczne).
czytaj więcej

Polpharma na swoich stronach internetowych oraz aplikacjach mobilnych (dalej łącznie: ” Witryna”) wykorzystuje pliki cookie oraz inne pokrewne technologie (dalej: „pliki cookie”). Samodzielne zarządzanie plikami cookie jest możliwe poprzez zmianę ustawień w przeglądarce internetowej. Jeżeli nie wyraża Pani/Pan zgody na zbieranie danych osobowych poprzez pliki cookie może Pani/Pan zmienić ustawienia w przeglądarce internetowej lub opuścić Witrynę.

Korzystanie z Witryny bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza akceptację wykorzystywania przez Polpharma plików cookie. Akceptacja ustawień w przeglądarce internetowej oznacza wyrażenie zgody na profilowanie oparte na informacjach zawartych plikach cookie. W każdym czasie zgoda może zostać cofnięta. Cofnięcie zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce Cookies.